Norsk tragedie påvirker også lokale DSU'ere
Massakren på den norske ø Utøya har også sat sine spor hos DSU-medlemmer i Lyngby. Lokalformand August Becker vil det næste stykke tid forsøge at berolige sine medlemmer
Da den grusomme tragedie i den norske hovedstad Oslo og på øen Utøya indtraf for knap tre uger siden, sendte det samtidig rystelser igennem landets største ungdomspolitiske organisation, Danmarks Socialdemokratiske Ungdom. Således også i DSU's lokale afdeling for Lyngby/Gentofte.
Det fortæller lokalformand August Becker til DGO Weekend.
"Det har påvirket hele vores organisation. Der har været mange af vores medlemmer som har fravalgt at tage med på sommerlejr på grund af sikkerhedsrisikoen," siger August Becker.
Sammen med de andre lokalformænd i DSU er en af hans vigtigste opgaver at få beroliget medlemmerne.
"Det er forståeligt, at folk bliver nervøse. Jeg har selv ringet rundt til vores medlemmer for at tale med dem, og vi vil også holde et møde, hvor vi vil fortælle dem, at Politiets Efterretningstjeneste passer på os Vi skal ikke lade os kue af sådan en antidemokrat oppe i Norge," siger August Becker.
Tiltro til PET
Han var selv i Grækenland, da nyheden om tragedien i Norge løb ind, og han kom hurtigt i kontakt med DSU-medlemmer hjemme i Danmark.
"Først forstod jeg det ikke rigtigt. Hele DSU-organisationen er jo tæt forbundet med vores søsterorganisation oppe i Norge, og vi har haft frivillige oppe for at hjælpe med Jens Stoltenbergs valgkamp for et par år siden. Personligt kender jeg formanden for de unge norske socialdemokrater Eskil Pedersen, som jo var en af dem der slap fra øen med livet i behold," siger August Becker.
Hændelsen har de seneste tre uger fyldt ekstremt meget i medierne, og det mener DSU-lokalformanden kan være med til at skræmme nogle af de unge DSU'ere.
"I Ekstra Bladet kunne man læse, at en dansk nazist udtalte, at det også kunne ske i Danmark. Sådan noget påvirker selvfølgelig vores medlemmer. Men altså jeg tror på, at PET vil gøre deres ypperste for, at noget lignende ikke sker i Danmark. Den politiske foreningskultur er en grundpille i det danske demokrati. Men vi prøver også at være fair overfor vores medlemmer. For vi lever i et andet samfund end vi gjorde for 30 år siden," siger August Becker, som erkender, at nogle unge mennesker sandsynligvis vil undlade at melde sig ind i politisk parti efter Utøya-massakren.
"Der er nogle, som tænker at de ikke vil lade sig ofre. Og i løbet af de næste 2-6 måneder er der nogle som ikke har lyst til at engagere sig i DSU, men vi bør ikke lade os skræmme," siger formanden.