Triatleter stopper trafikken på søndag
Strandvejen delvis spærret af Challenge Copenhagen, der afvikles på søndag 14. august
På søndag drøner 2.000 triatleter gennem Hørsholm og Fredensborg kommuner på cykel som del af det store stævne Challenge Copenhagen.
Det betyder gener ikke bare for almindelige beboere langs ruten - hvor Strandvejen er den mest trafikeret strækning.
Også hjemmeplejen i Fredensborg forventer, at afviklingen af cykeldelen af triatlonstævnet vil give forsinkelser, når medarbejderne skal ud til borgerne.
Ældreplejen i Fredensborg Kommune oplyser dog, at man vil forsøge at minimere generne mest muligt.
Det ene spor lukket
Helt konkret kører de 2.000 deltagere ad Strandvejen i Rungsted, Mikkelborg, Nivå og Humlebæk til Dageløkkevej.
Herfra cykler de ad Langstrupvej, Lønholtvej, Grønholtvej, Karlebo og Fredtoftevej tilbage til kommunegrænsen til Hørsholm og dermed ud af Fredensborg Kommune igen.
Arrangørerne forventer, at rytterne vil befinde sig på strækningen mellem Strandvejen og Dageløkkevej mellem kl. 07.45 og 15 med forventet størst koncentration mellem kl. 10 og 13.
Det nordgående spor vil være lukket for al anden trafik i hele tidsrummet.
Flere andre veje helt lukket
På ruten mellem Dageløkkevej og Karlebo og videre ud af kommunen igen vil rytterne efter beregningerne være mellem kl. 08 og 16.30 med den største koncentration mellem kl. 11 og 14.
Alle veje vil være lukket for anden trafik i tidsrummet.
Arrangørerne anbefaler, at man undgår udkørsel i de ovennævnte tidsrum og veje. Både Nordsjællands og Københavns Politi hjælper med til at få rytterne sikkert rundt på vejene langs ruten.
Triatleter fra mere end 35 nationer deltager i Challenge Copenhagen, der byder på 3,8 km svømning, 180 km cykling og 42,2 km løb.
Læs mere om omlægning af trafik og busser her (eksternt link).