Stress da syv svaner skulle krydse vejen i Slangerup
Svanefar og mor med fem svællinger krydsede Københavnsvej i myldretiden
Bilisterne på Københavnsvej på vej ind til Slangerup fik torsdag eftermiddag en speciel oplevelse med i købet. Klokken var omkring 17.00 og der var god trafik, men pludselig gik den i stå. Det skyldtes en svanefamilie, der havde valgt at krydse den befærdede vej i myldretiden.
Karen Høfler var en af de bilister, der kom til at vente på svanerne. Hun kunne fra første parket se, hvordan situationen klart stressede især hansvanen:
"Han var rigtig stresset, og man kunne se sveden dryppe fra næbbet," fortæller hun. Svanerne havde åbenbart ikke rigtigt ventet, at der var så mange biler på vejen. Svanerne var nærmest paralyserede, og de stod stille i over et minut, før det lykkedes en bilist stille og roligt at få gennet dem over vejen og i sikkerhed.
Karen Høfler fortæller, at de fleste bilister tog forsinkelsen roligt, selv om der var enkelte, der blev utålmodige.
Selv synes hun det var et usædvanligt, men sjovt syn. Hun kom selv til at tænke på det klassiske billede fra København, hvor en færdselsbetjent standser trafikken, så en svanefamilie sikkert kan krydse vejen.
Situationen var nok lidt mere stressende for svanefamilien ved Slangerup, men historien endte tilsyneladende godt.
Lokalavisen vil dog meget gerne høre fra andre, der også har set svanerne, der befandt sig usædvanligt tæt på byen.