Håndbold 'tyrer' i Vivild
Mange fortsættere og sikkert også mange nye til den kommende håndboldsæson
"Håndbolden i Vivild blomstrer".
Ordene kommer fra Carsten Holvad, der er formand for Vivild if Håndbold. Han glæder sig over, at rigtig mange fortsætter deres gode spil fra sidste sæson.
"Og vi håber, at mange nye børn har lyst til at komme og lege og spille i hallen."
Den nye sæson begynder tirsdag i uge 33, det vil sige 16. august. Og det bliver igen med nogle rigtig gode og engagerede trænere på alle hold, fortæller Carsten Holvad.
Vivild IF har hold helt nede fra under seks år, som primært kommer og leger og lærer boldene at kende. Aldersmæssigt er der spillere op til U16, som er blevet overbevisende og gode på banen.
Ikke kun håndbold
Carsten Holvad fortæller, at det at gå til håndbold ikke kun handler om at beherske driblinger, kast og teknik. For eksempel var der sidste år Vivild-folk til både EM i kvindehåndbold i Ålborg og til VM i håndbold i Sverige.
"Det at være en del af håndbolden giver gode venner og en god identitet og mange hygge stunder i Vivild hallen."
Alle spillere og trænere får via kontingentet en flot Vivild hættetrøje. Desuden kan de se frem til overnatningssamling i Vivild, og der er afsluttende stævne i påsken.