Indtryk og udtryk fra rejser i Indien

Fotograf Carsten Hvidbak, Hornslet, klar med ny udstilling i Kom-Bi

Artiklens øverste billede
Foto: Carsten Hvidbak, Hornslet.

Indiens kontraster, eventyr, drømme og kultur. Billeder og stemninger fra Indien Kan ses på den kommende udstilling fra fotograf Carsten Hvidbaks, Hornslet, hånd og kameralinse. Han udstiller i hele august måned i Biograf og Kulturhus Kom-Bi i Hornslet.

Carsten Hvidbak, der har rejst i store dele af Indien flere gange, kalder udstillingen for et udtryk for indtryk.

"Indtryk opstået i mødet med mennesker og den pulserende indiske hverdag. Det er mødet med fortællinger om fattigdom og barske livsbetingelser, men også et møde med fremmede venner og deres drømme. Det er mødet med venlighed og nysgerrighed og et møde med håb og fortvivlelse. Kort sagt er udstillingen et udtryk for et givende, berigende og udfordrende møde med den kontrastfyldte kultur som Indien er."

Fanget med lommekamera

På denne fotorejse blev langt de fleste billeder taget med at almindeligt lommekamera, taget på farten og i bevægelse.

Denne udstilling afløser Carsten Hvidbaks Tibet-udstilling, der har kunnet ses i Kom-Bi de seneste måneder.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.