Post Danmark Rundt-feltet suser gennem Hørsholm
Læs her hvor det store, danske cykelløb drøner igennem Hørsholm og Fredensborg søndag den 7. august
På sidste etape af Post Danmark Rundt 2011 bliver der også mulighed for at opleve cykelstjerne helt lokalt.
Ruten har nemlig start i Hillerød og kører nord om Esrum Sø, inden den fortsætter sydpå. Det betyder, at en væsentlig del af Fredensborg Kommune lægger asfalt til det traditionsrige cykelløb.
Her køres der
Det er søndag den 7. august, at Post Danmark Rundt slutter af for i år, og der altså køres i lokalområdet.
Feltet lægger ud i Hillerød klokken 11.45 og kører derefter nordpå.
Ifølge tidsplanen når reklamekaravanen, der lige som i Tour de France på festlig vis varsler, at feltet er på vej, den nordlige del af Endrupvej omkring kl. 11.50. Feltet følger ca. en halv time efter.
Det betyder, at man vil kunne opleve de mange cykelryttere passere fra kl. 12.21. Få minutter efter kører de ind i Fredensborg by, hvor de kører ad Rosingsvej mod Slotsvænget og derefter Sørupvej.
Kl. 12.32 cykles der ind på Grønholtvangen og derefter Grønholtvej, som følges til Kongevejen, som man regner med at nå kl. 12.40.
Dernæst går det sydpå mod Vejenbrødvej, hvor der drejes ind på, og klokken 12.49 når feltet Nivåvej, som følges indtil Gammel Strandvej.
Her drejer man kl. 12.51 sydpå og kører ud ad Strandvejen og skulle ramme Mikkelborg kl. 12.54 og videre ad Rungsted Strandvej og Vedbæk Strand igennem Hørsholm Kommune.
Post Danmark Rundt oplyser, at man skal være opmærksom på trafikale ændringer, mens løbet står på og umiddelbart før og efter.
Det gælder også Lokalbanen, som vil være påvirket lørdag aften, hvor der køres enkeltstart mellem Helsingør og Ålsgårde.