Stærke kræfter bag forsøg på at åbne ny færgerute
Politikere på Christiansborg forsøger sammen med borgmestre og erhvervsfolk at få ny færgerute mellem Djursland og Sjælland stablet på benene
Molslinien lukker og slukker lastbil-ruten mellem Aarhus og Kalundborg. Det sker 15. september.
Til den tid håber en gruppe af politikere og erhvervsfolk at der er kommet realiteter bag ønsket om at erstatte Aarhus-Kalundborg ruten med en anden færgeforbindelse over Kattegat.
Sonderer hos EU
Der arbejdes på højtryk i øjeblikket. Erhvervsfolk og borgmestre fra Norddjurs og Halsnæs på Sjælland har undersøgt muligheden af at åbne Grenaa-Hundested ruten igen, og onsdag i sidste uge var der gang i mødeaktiviteten på Christiansborg.
Her orienterede transportminister Hans Chr. Schmidt (V) partiernes trafikordførere om de bestræbelser, der gøres for at genåbne færgeruten.
Hans Chr. Schmidt oplyste torsdag til Morgenavisen-Jyllands Posten, at man sonderer hos EU, i hvilket omfang staten kan træde til. Samtidig taler man med nøglepersoner indenfor dansk erhvervsliv og interesseorganisationer for at høre, hvilke behov de har.
Det er ministerens mål, at der kan træffes en beslutning i august.