Jyder tog til København

To frivillige fra Brand & Redning i Skanderborg pumpede løs i København

Artiklens øverste billede
Foto: Bax Lindhardt/Scanpix

Når nøden er størst, er hjælpen nærmest.

Det gamle ordsprog holder vand endnu og blev bevist i forbindelse med skybruddet og oversvømmelserne i Storkøbenhavn, som fik to beredskabsvillige fra Skanderborg til at tage til hovedstaden for at hjælpe til.

Michael Lassen og Knud Madsen fra Brand & Redning i Skanderborg tog søndag eftermiddag sammen med andre beredskabsfrivillige fra Midtjylland afsted for at hjælpe til med at pumpe vand væk fra centrale dele i Storkøbenhavn.

Søndag aften og natten til mandag pumpede de en S-togstunnel ved Svanemøllens Station fri for vand. Efter et hvil mandag formiddag kørte de til Amagermotorvejen ved Avedøre Holme, hvor der blev pumpet på livet løs, indtil der kom afløsning sidst på aftenen.

Knud og Michael kom hjem til Skanderborg midt på natten til tirsdag.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.