Valgdato bestemt af cykel-VM

Statsministeren ville undgå, at folketingsvalget kolliderede med VM i cykling, som blandt andet køres i Rudersdal

Artiklens øverste billede
Lars Løkke Rasmussen under pressemødet fredag formiddag på Marienborg, hvor han udskrev folketingsvalget. Foto: Theis Otzen

VM i landevejscykling, som køres i Rudersdal den 25. september, fik afgørende indflydelse, da statsminister Lars Løkke Rasmussen besluttede, at folketingsvalget skal finde sted torsdag den 15. september. "Hvis man skubbede det til ugen efter, ville man ramme lige ned i VM i Cykling. Det er så stor en begivenhed, at jeg ikke tror, at man gør sig forestillinger om det," siger statsministeren til politiken.dk Ud over landevejsløbet byder VM på en enkeltstart, som køres i det centrale København, blandt andet omkring Christiansborg. Begge løb skal tv-dækkes massivt, og det ville gå ud over valgdækningen, vurderer statsministeren. "Det kommer til at lukke København ned i flere dage. Jeg tror, at en af de store tv-stationer har al deres udstyr koblet op på den begivenhed. De vil kun have et håndholdt kamera tilbage til at dække folketingsvalget," siger Lars Løkke Rasmussen til politiken.dk

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.