Tennis trods regn

DGI tennisskole løb af stablen i Hørning

Artiklens øverste billede
28 børn fra området omkring Hørning var samlet til tennisskole. Foto: Privat

Det var 28 glade og aktive børn, der trodsede regnen og brugte tre dage på at lære at spille tennis.

"Børnene fik træning i tre dage og det kan man mærke at det rykker dem. De blev bare bedre og bedre. På grund af regnen blev vi de to første dage desværre nødt til at stoppe tidligere end vi havde regnet med," fortæller Maria Ravn Galsgaard, der er lejrskoleleder for tennisskolen.

De tre dage, der er lavet i samarbejde med DGI, løb af stablen for tredje år i træk og de fortsætter næste år.

Tennisskolen sluttede af med en turnering hvor store og små kunne udfordre hinanden på tennisbanen, hvor vinderne fik en præmie.

Tennisskole i Hørning var en succes. Foto: Privat

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.