Genbrugsen i Ørsted støtter soldater

Artiklens øverste billede
Soldaterne på Høvelte Kaserne er nogle af dem, der nyder godt af KFUM's Soldatermission.

Når danske soldater rundt om i verden får brug for en duft af hjemlighed, så tilbyder KFUM's Soldatermission deres hjælp. Den hjælp vil man gerne støtte i Genbrugsen i Ørsted, og derfor samles hele omsætningwn fra 1. til 6. marts i en bunke, som derefter vil blive skænket til KFUM's Soldatermission.
KFUMs Soldatermission er en folkekirkelig organisation, der udfører et uegennyttigt arbejde for at skabe et hjem for soldaterne under deres tjenestetid. KFUM's frivillige er udsendte sammen med soldaterne, og skal her forsøge at tjene soldaten både til legeme og til sjæl. Derfor er forkyndelsen af det kristne budskab på grundlag af folkekirkens bekendelsesskrifter en væsentlig del af arbejdet.

Foredrag om samarbejdet

I butikslokalet på Rougsøvej 122 i Ørsted kan man i ugens løb se en udstilling, der beretter om arbejdet i organisationen, og onsdag fra klokken 16.45 til 21.15 er der besøg fra organisationen. Her vil KFUM's Soldatermission fortælle om arbejdet i ind- og udland, mens deltagende kan være med i fællesspisningen.
Bag om arrangementet står de aktive i Genbrugsen, som alle har ønsket at sætte fokus på, hvilken type organisation, lokalområdet er med til at støtte, når man lægger sine penge i Genbrugsen Ørsted.
KFUMs Soldatermission driver et selvstændigt og delvist gave-finansieret arbejde i tilknytning til 14 af landets kaserner, samt blandt de danske soldater i Kosovo og Afghanistan.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.