Stig på vognen i Landbrugsmuseet

Artiklens øverste billede
Denne SvaneKane sender tankerne tilbage til H.C. Andersens 'Den grimme ælling'.

Før i tiden var vejene alt andet end gode, og de vogne, der skulle transportere varer og personer fra den ene by til den anden, var ikke meget bedre.
På Dansk Landbrugsmuseum vises et mindre udvalg af vogne fra dengang trækkraften var heste,  med landsbyernes brandsprøjter fra før 1940, og som noget ganske nyt et komplet Beredskabsværn fra Andelssvineslagteriet i Kolding fra 1951.
Endelig, det højaktuelle i netop disse vintertider medmegen sne - en række børneslæder fra midten af 1800-tallet til midten af 1900-tallet samt den smukkeste kane formet som Svanen i H.C. Andersen eventyr om ”Den grimme ælling”.


"Det er i de snevre fuldpakkede Rejsevogne og Diligencer, at Poesien forsvinder, man bliver her sløv; man plages i den bedste Aarstid af Støv og Hede, og om Vinteren af slette Veje.
Pinselskasser, store, tunge Omnibusser med indgang i den ene Side, saa man ikke kunne slippe ud, naar man væltede paa denne, og man væltede altid"

- H.C. Andersen om de situationer, der kunne opstå, når man rejste rundt i datidens Danmark.



Rokade i udstillingerne

Udstillingen vises som led i en større rokade af genstande, idet besøgsmagasinets kælder skal inddrages til permanente udstillinger om fødevarerne og måltidets kulturhistorie.
Det bliver derfor sidste gang i meget lang tid, at man kan se vogne, brandsprøjter og slæder i en regulær udstilling.
Vognene, brandsprøjterne og slæderne køres direkte til lukkede magasiner i løbet af maj måned.
Særudstillingen kan ses indtil 10. maj 2010.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.