Kommune køber fjernvarmeværk

Års kamp mod det multinationale fjernvarmeværk E.ON kan være slut for fjernvarmekunderne i den lille landsby Slagslunde i Egedal Kommune. Kommunen opretter et kommunalt ejet aktieselskab.

Artiklens øverste billede

Fjernvarmekunder i landsbyen Slagslunde har i flere år kæmpet mod prisstigninger og deres ret til at vælge opvarmningsform. Kampen har stået mod det multinationale energiselskab E.ON, der efter brugerne og Egedal Kommunes opfattelse har stavnbundet brugerne med høje priser og dyre udtrædelsesudgifter.
Egedal Kommune har på et ekstraordinært byrådsmøde onsdag besluttet at oprettet et kommunalt ejet aktieselskab, der fremover skal drive fjernevarmeanlægget i Slagslunde. Betingelsen er dog, at mindst 90 procent af fjernvarmebrugerne i Slagslunde tilslutter sig.

Klar til sommer

Egedals borgemster Willy Eliasen forventer, at den varmeprisen kommmer til at falde med 30 procent, når kommunen overtager.
"Forskellen er, at det kommunale selskab ikke skal tjene penge - det skal E.ON," forklarer borgmesteren.
Han forventer, at det nye selskab er klar til drift til sommer - hvis altså fjernvarmebrugerne i Slagslunde slutter op.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.