Dans til gamle vinylplader i Kulturministeriet

Artiklens øverste billede
Inititiativtagerne til Kulturministeriets Danseklub er på udkik efter en god pladespiller.

"Skal det være en vals eller skal vi danse moderne?"
Det spørgsmål kan fremover blive besvaret positivt i en ny danseklub, som får hjemsted i Kulturministeriet i Ebeltoft.
Danseklubben har sit første arrangement lørdag 6. marts kl. 20. Der er nedsat et udvalg, som arrangerer danseaftener en gang om måneden. I april og maj måned bliver der spisning inden dansearrangementerne
"Her mødes man så kl. 19.00 og betaler mellem 75 og 100 kr. for spisningen," siger en af initiativtagerne, Hans Bodilsen, Ebeltoft.

Leder efter en god pladespiller

Ideen til danseklubben opstod ved DaMuCos nytårskoncert i januar. Her blev der danset den halve aften og nat. Publikum var modent, både af lyst til dans og af alder, og lysten til at genhøre de gamle vinylplader var stor.
"Jeg har to meter lp'er stående hjemme i kælderen," lød det fra en af herrerne, og fluks var idéen der.
Lige nu søger danseklubben med lys og lygte efter en kvalitets pladeafspiller.
"Der må der være en eller anden der stadig har en gammel B&O liggende i kælderen," siger Hans Bodilsen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.