Bilist på afveje

Uheldig bilist røg i grøften under det glatte føre i går. Heldigvis var der hjælp at hente

Artiklens øverste billede
En uheldig bilist røg af vejen under det forræderiske glatte føre der var i går. Vejene kunne mange steder se helt tørre ud og asfalten være sort, men i virkeligheden var der spejlglat.

En uheldig bilist, som åbenbart ikke har opdaget at Kong vinter stadigvæk hærger landet, røg i går i grøften på landevejen mellem Hadsten og Hammel.
Svend Aage Nielsen fra Hammel kom forbi og tog et pr billeder. Han fortæller:
"Bilisten kom fra Hadsten-siden, og selv om skiltet viser til højre, ja, så hældede bilisten mere til venstre end til højre. Så tog han den venstre om, politisk eller ej, så husk at køre efter forholdene. Det er der flere der ikke gør på på dette vejstykke, måske er det er vejens hældning der snyder bilisterne, men der er flere der ender i denne rummelige grøft."
En yderst flink chauffør fra Støvring Biltransport, svingede ind og gav bilen kort snor og den uheldige bil kunne derefter køre videre, dog med et sidespejl som skade, Ingen regning, flot service, slutter Svend Aage Nielsen.

Ups. Denne bil der kom kørende fra Hadsten mod Hammel røg i går, torsdag en tur i grøften.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.