Rigmor Zobel dømt skyldig - men slipper med bøde

Jetsetdronningen skal betale 20.000 kroner - eller 14 dage i fængsel

Artiklens øverste billede

Den nordsjællandske jetset-dronning, som har været tiltalt for at besidde 170 gram kokain, er nu dømt skyldig i at besidde og videregive. Men dommen blev betydeligt mildere end det ene års fængsel, som anklageren havde krævet. Dommen lyder i stedet på en bøde på 20.000 kroner - og hvis ikke bøden betales, skal hun 14 dage i fængsel.
Det har domsmandsretten i Københavns Byret netop afgjort efter tre lange retsdage, skriver Ekstra Bladet .

"Det sidste år har været et helvede. Det har været rædselsfuldt. Jeg ved ikke, hvordan jeg skal få etableret en ny tilværelse igen og forsørge mine børn," var ifølge avisen kvindens sidste ord inden proceduren.

Dommeren lagde vægt på, at anklagemyndigheden ikke havde kunnet bevise, at jetsetdronningen har været i besiddelse af det kvantum på 170 gram kokain, som tiltalen lød på.

Jetsetdronningen tog selv dommen med ro og uden nævneværdig reaktion. Kvindens forsvarer Jørgen Lange kvitterede efter dommen med et halvt knus og et kys på kinden af den 40-årige dømte kvinde.


Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.