Skjød på vej mod Innovationshuset 2010

Der var mødt 70 skjødsere op fredag aften i forsamlingshuset for at høre om bestyrelsens planer for huset. Idéer haves - penge savnes.

Artiklens øverste billede
Der blev gået til den gratis mad fredag aften i Skjød forsamlingshus.

Det blev en præsentation af positive og visionære tiltag, da formanden for Skjød Forsamlingshus, Henny Josefsen, gennemgik, hvilke tanker, bestyrelsen har gjort sig om fremtiden. Det drejer sig bl.a. om nye toiletter, nyt oliefyr og multirum på 1. sal. En stor omgang, der kommer til at koste en del penge.
Derfor har forsamlingshuset søgt om midler flere steder, og indtil videre er der kommet positive tilbagmeldinger fra: LAG Favrskov, Landsbyrådet i Favrskov, Lokale
& Anlægsfonden, Tuborgfondet samt et beløb af de lokale landsbypenge.

Fortsamlingshuset trænger til nye toiletfaciliteter.

Lejebeviser

Derudover afventes der stadig svar fra Trygfonden, Sparekassen Østjylland og Nordeafonden. Der er også flere lokale aktiviteter i gang for at skaffe de sidste penge til det store projekt.
Forsamlingshuset har blandt mange andre aktiviteter en ide om at låne penge fra skjødserne ved at udstede lejebeviser, og på den måde at stable nogle rentefrie penge på benene. Ud på aftenen var der mange, der kom med gode ideer til støttearrangementer, og bestyrelsen ser nu frem til at ideerne bliver ført ud i livet, så de sidste penge ruller ned i kassen, og man kan tage det første skridt ind i Innovationshuset 2010.

Lejebeviser er en mulighed for at skaffe rentefrie lån.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.