Bille August anklaget for at snyde polakker

Den verdensberømte filminstruktør Bille August beskyldes af fagforbund for at have illegal arbejdskraft til at renovere kæmpevilla i Hellerup

Artiklens øverste billede

Da Bille August i sommer købte en pragtvilla til 26 millioner i Hellerup nord for København, manglede der lige den sidste finish på de 568 kvadratmeter. Derfor blev der lagt nyt tag på. De 10 polske håndværkere, der blev hyret til at udføre arbejdet i mere end en måned, fik ikke dansk løn, men arbejdede efter polsk standard. Sådan lyder anklagen fra fagforeningen Træ-Industri-Byg, der ifølge Avisen.dk har besøgt byggepladsen og talt med de polske håndværkere flere gange.

"De sagde til os, at de var selvstændige, og at de havde det godt. Men ingen af dem havde et polsk CVR-nummer, så de arbejdede illegalt," fortæller Kristoffer Møller, faglig sekretær i fagforeningen.

Ifølge dansk og polsk lov skal man have et såkaldt CVR-nummer til virksomheden, hvis man skal være selvstændig.

"Den fidus kender vi godt. Man siger, at de polske håndværkere er enkeltmandsfirmaer hver især, for så slipper man for at betale pension, feriepenge, ordentlig løn og for at indbetale skat, som man jo skal til reelle ansatte," siger Kristoffer Møller.

Bille August oplyser til Avisen.dk , at han ved, hvor meget de polske ansatte fik i timeløn, men afviser at komme nærmere ind på spørgsmålet. Bille August siger, at han fik et "godt tilbud" fra et dansk firma, der lavede taget. Han har dog ikke stillet krav til firmaet om, at de ansatte polakker skulle have dansk løn.

"Jeg har ikke spurgt den danske håndværksmester om forholdene for de svende, han har ansat. Det blander jeg mig ikke i. Jeg går ud fra, det er i orden. Det gør man jo, man kan ikke bruge hele livet på det," siger Bille August, der ikke kan huske navnet på firmaet.

Han mener ikke, der er noget problem, fordi de polske håndværkere har fortalt ham, at de var tilfredse med den løn, de fik.

Bille August var angiveligt heller ikke interesseret i at aftale en dansk løn for sine håndværkere med fagforeningen.

"Vi sendte flere breve til Bille August, men han har ikke svaret os. Og så er der ikke noget, vi kan gøre, for de polske håndværkere vil ikke sige, om de arbejder for Bille August eller en mellemmand," oplyser Kristoffer Møller.

Men det afviser Bille August.

"Det er noget sludder, vi har ikke set nogen breve."


Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.