Chilien rykker rundt i Søndergade

Cateringfirmaet Curry and Chilli Catering er i gang med at renovere det tidligere bageri Brødspecialisten. Efter planen er der etableret to køkkener, frysere, og café på 300 kvadramteter midt i Hadsten i marts

Artiklens øverste billede
Ryan Buch, ejer af Curry and Chilli Catering er nu gået i gang med at gøre lokalerne i det tidligere Brødspecialisten klar til café, Take Away og catering.

Der er ikke meget at kigge på i de næsten tomme lokaler på Søndergade i Hadsten, der hvor Brødspecialisten tidligere langede brød over disken. Men spørger man den nye lejer af de 300 kvadratmeter, Ryan Buch fra Curry and Chilli Catering, så kommer borgerne i Hadsten snart til at kunne spise i en café og bestille Take Avay lige midt på Søndergade. Lige nu er håndværkerne gået i gang med at gøre det tidligere bageri klar efter Ryan Buchs ønsker, der blandt andet involverer en cafe med plads til 30 personer, åbent køkken til at tage sig af caféen og et større køkken bagved, hvor hans eksisterende cateringfirma kan rykke ind. Da FavrskovPosten var på besøg, var de lokale håndværkere godt i gang med at etablere et kæmpestort fryserum, der skal rumme alle ingredienserne til en god fest, nemlig råvarerne til maden.

Take Away og Café

Kun de bare vægge står tilbage og mørke rande efter det tidligere interiør fortæller, at her var engang et bageri. Nu skiftes stort set alt ud, så Ryan Buch kan få mere end tre gange så meget plads som han hidtil har haft på Baune Allé, hvor han indtil videre driver sit cateringfirma Curry and Chilli Catering fra. Men fra starten af marts håber han på, at alt er på plads i de nye lokaler, der ligger centralt i Hadsten. Kunderne kommer ikke til at se så meget forskel, da det er samme indgang som bageren havde, der også bliver indgangen til Take Away og Cafe. Men fysisk bliver der mere plads, da bagvæggen væltes, så der bliver rum til godt 30 siddende personer i caféen. I samme ongang skal Ryan Buch, der også er forpagter af caféen i Sløjfen ud at finde to ekstra ansatte, så han i alt kommer op på fire fuldtidsansatte, samt to timeansatte, plus ham selv. Men det venter lidt endnu, for i denne tid er det den fysiske renovering af det nye lejemål på Søndergade i Hadsten, der tager det meste af Ryan Buchs tid.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.