Onsdagsstævnemøde for Ryomgård unge
Nu kan unge med bopæl i Ryomgård og omegn mødes til klubaften hver onsdag i juniorklubbens nye lokaler i kælderen på Marienhoffskolen, som for år tilbage husede Midtdjurs Ungdomsskoles klub. Den første åbningsaften dukkede 35 unge op og hyggede sig et par timer i hinandens selskab. De unge er ifølge klubkoordinator Lillian Nielsen yderst tilfredse med initiativet.
Det giver Ryomgård unge mulighed for at være sammen med vennerne på en ugedag, hvor der ikke kører busser til afdelingen i Kolind, hvor Syddjurs Ungdomsskoles afdeling i det gamle Midtdjurs område er placeret.
Der er åbent fremover hver onsdag i kælderen på Marienhoffskolen for alle unge med et klubkort i aldersgruppen 7.-10 .klasse, og der serveres både toast, bordtennis, tv og hygge, lover de to klubmedarbejdere, som er tilstede.