Norddjurs vil låne 23 mio. kr. til otte projekter

Artiklens øverste billede
Nyt ansigt i central rolle. Nyvalgte Else Søjmark skal være gruppeformand for Socialdemokratiet i kommunalbestyrelsen i Norddjurs Kommune.

For en gangs skyld strammer regeringen ikke skruestikkerne endnu en tak på kommunerne, men giver dem mulighed for at fremrykke anlægsinvesteringer ved at stille to lånepuljer på i alt 3 mia. kr. til rådighed.
Og Norddjurs Kommune har handlet hurtigt og lagt billet ind på i alt 23 mio. til at fremrykke eller realisere i alt otte projekter.
Derfor kan især ældre borgerne se frem til et nyt varmtvandsbassin i plejecenter Fuglsanggården i Grenaa, et demensdagcenter ved Fuglsanggården, renovering af servicearealerne ved plejecenter Bakkely i Auning, og en renovering af aktivitetscentret i den gamle sygehusbygning i Ørsted. Disse fire projekter forventes at opnå lån fra lånepuljen på to mia. kr. på kvalitetsfondsområderne.

Energibesparelser og trafik

Fra lånepuljen til øvrige områder med én mia. kr. i kassen er der planer om at låne penge til energibesparende foranstaltninger til næsten 6 mio. kr. Der skal også spares energi på Grenaa Bibliotek ved hjælp af 3,1 mio. kr., der skal ske en fremrykning af en forbedring af sceneforhold og kunstnerfaciliteter i Kulturhus Pavillonen i Grenaa, og endelig en række trafiksikkerhedsforanstaltninger.
Projekterne på de øvrige områder udgør i alt 16,7 mio. kr. af de samlede 23 mio. kr.

Økonomien i kort snor

Ansøgningen om adgang til at låne de 23 mio. kr. skulle være fremme senest 14. december og den politiske behandling skulle gennemføres så hurtigt, at de respektive politiske udvalg ikke kunne nå at blive hørt.
Der var dog fuld opbakning til låntagningen i kommunalbestyrelsen i tirsdags, men der blev også manet til forsigtighed omkring udvidelserne oveni et i forvejen højt aktivitetsniveau.
"Det er gode projekter, som SF har talt for. Men det er penge vi skal låne, og lige nu udvikler vores likviditet sig i negativ retning. Men vi kan håbe på bedre tider," sagde Jytte Schmidt (SF).
Borgmester Jan Petersen (S) forsikrede, at Økonomiudvalget ville holde godt øje med den økonomiske udvikling i kommunen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.