1431 skrev under for at få apoteksudsalg i Ørsted

Artiklens øverste billede
Apoteker Ulrik Hjelme (tv) fik i onsdags overrakt 1431 undeskrifter af Niels Erik Svenson, formand for Ørsted Borger og Handelsstandsforening.

Onsdag i sidste uge kørte formand for Borger og Handelsstandsforeningen i Ørsted Niels Erik Svenson til Hornslet. Her overrakte han apoteker på det vestlige Djursland Ulrik Hjelme, Hornslet Apotek, de underskrifter, som borgerne i Ørsted og omegn havde sat. De skrev under på en appel om at få et apoteksudsalg i  stedet for det håndkøbsudsalg, der afløser Ørsted Apotek. På den måde vil de kunne bevare en vis grad af apoteksservice med faguddannet personale i byen, når Ørsted Apotek lukker ved udgangen af januar.
Det var blevet til 1431 underskrifter indsamlet i Ørsted, Nørager, Vivild, Allingåbro og oplandet nord for Ørsted.

Afhænger af økonomien

Apoteker Ulrik Hjelme var overvælet af de mange underskrifter. På nuværende tidspunkt kan han imidlertid ikke gøre noget ved det, fortalte han, idet lukningen af apoteket i Ørsted er resultatet af en ny apoteksstruktur, der blev vedtaget og underskrevet af sundhedsministeren i slutningen af 2009. Ifølge denne skal Ørsted betjenes af et håndkøbsudsalg, og det bliver sandsynligvis i Super Best.
Niels Erik Svenson har dog et håb om, at der på sigt vil kunne ændres på beslutningen om. Han fortæller, at apoteker Ulrik Hjelme ytrede sig positivt om muligheden for på et senere tidspukt at oprette et apoteksudsalg i Ørsted. Hvis behovet viser sig, og omsætningen kan bære et apoteksudsalg op, kan han muligvis få tilladelse fra ministeren.
Niels Erik Svenson opfordrer derfor alle til at bestille deres medicin, til udlevering hos Håndkøbsudsalget ved SuperBest.
"Det er den eneste måde, vi kan dokumentere behovet."

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.