Nørklerne fejrer 25 år med gang i pindene

Røde Kors har en undergruppe, der kaldes Nørklerne. De hjælper børn i fattige og ulykkesramte områder med tøj. Nørklerne i Hammel fejrer nu 25 års jubilæum.

Artiklens øverste billede
Inga Hansen har været leder af Røde Kors-nørklerne i seks år, men hun har været med lige fra starten for 25 år siden.

De mødes to gange om måneden og strikker og nørkler. Når de går hjem efter en mødeaften, er der normalt en hel flyttekasse fyldt med nystrikket tøj. Tøj, som via en fordelingscentral i Kiplev bliver sendt til de områder, hvor børn i alderen 0-12 år har brug for tøj. Hvide Rusland og Togo er eksempler på modtagerlande.
Antallet af nørkle-damer i Hammel under Røde Kors er i øjeblikket 25, og leder af dem er Inga Hansen. Hun har faktisk været med fra starten, så hun har også 25 års jubilæum.
-Et jubilæumsønske?
”Ja, vi mangler garn. Alt kan bruges. Bare aflevér det i Røde Kors Butikken på torvet i Hammel,” lyder den beskedne besked fra Inga Hansen.
Nørklerne fejrer jubilæet mandag 1. februar kl. 12 i InSide i Hammel.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.