Sjov på isen på Egå Engsø
Århusianerne valfarter til Egå Engsø for at gå tur med hunden, lege og skøjte på den tykke is
"Vi har set en masse herude på isen, når vi har kørt forbi, og så tænkte vi, at det var sikkert at gå herude."
Sådan omtrent lyder det fra alle de folk, som Lokalavisen møder på isen på Egå Engsø tirsdag eftermiddag.
Et tyndt lag sne dækker isen, som ser ud til at være mindst 20-30 cm tyk de steder, hvor sneen er skrabet væk.
"Vi har hørt, at søen kun er 1 meter dyb, så der er ikke så langt at falde, hvis man skulle falde i," siger Maria Myl fra Lystrup, som er ude på isen for første gang sammen med sin søster Camilla og deres lille kusine Emilie Maria.
Pigerne har lavet en glidebane ved at skrabe sneen væk, og de forsøger at holde snor i papillonen Suey, som ikke altid lystrer dens ejere.
Ude ved øen midt i søen boltrer tre drenge sig. De har fundet en glidebane med hældning, som de suser ned ad, mens lillesøster Nanna tager det mere roligt på isen med mor ved sin side.
Nede i hjørnet tæt på den store rundkørsel ved motorvejen er der nogle, som har skrabet en lille skøjtebane.
Det har familien Vendelbo fra Trige set en dag, de kørte forbi engsøen, så Tilde på seks år har taget sine skøjter på denne eftermiddag på Egå Engsø.
Lillebror Jacob kaster sig rundt i sneen, og deres kusine Natasja fra Sjælland, som er på besøg i vinterferien, viser, at hun både kan gå i spagat og stå på hænder i sneen.