Hørsholm er forbillede for New York

USA retter øjet mod Danmark, når det handler om miljø og affald. Derfor var det naturligt for The New York Timesjournalist Elisabeth Rosenthal at besøge Hørsholm for at se på alternative metoder at løse affaldsproblemer på

Artiklens øverste billede
Journalist for The New York Times, Elisabeth Rosenthal, besøgte Nordbrænding i Hørsholm for at se på alternative metoder på at løse affaldsprblemer. Foto: Rikke Søholm

Journalist for The New York Times Elisabeth Rosenthal fokuserer i sit journalistiske arbejde på miljø og energi i et internationalt perspektiv. Hun besøgte mandag Hørsholm for at se på miljømæssige løsninger for håndtering af affald og fik en rundtur på Nordforbrænding og et interview med formanden for Nordforbrænding og borgmester Morten Slotved(C).
"I New York kører vi alt affaldet ud på en losseplads på landet, hvor det ligger og forurener. Jeg fokuserer på alternative måder at komme af med affald på. Europa er langt foran i forskellige løsninger, og Danmark har ledt vejen, og derfor er det kun naturligt at tage hertil," fortæller Elisabeth Rosenthal.
Journalisten fokuserer samtidig på, hvordan man kan lægge et affaldsforbrændingsanlæg så tæt på boliger og specielt i et velhavende område. Det ser Morten Slotved ingen problemer i.
"Det er en nem idé at sælge, fordi huse, der varmes op med denne form for varme stiger i værdi, i det fjernvarme er billigere end elektrisk opvarmning. Samtidig vil folk i Hørsholm og Danmark gerne sikre, at vi ikke forurener. Alle ved, at det kun er ren damp, der kommer ud af skorstenen, og ingen tænker på at bo tæt på et affaldsforbrændingsanlæg, fordi processen er så ren," forklarer Morten Slotved.
Ifølge Elisabeth Rosenthal er diskussionen om affaldsforbrændingsanlæg et kontroversielt emne for alle politikere i USA og Canada og et varmt emne i valgkampagner .
"Anlæg som Nordforbrænding er slet ikke et emne i vores valgkampagner. Vi diskuterer i stedet, hvordan vi som kommune kan gøre noget for at mindske CO2- og energiforbruget i de kommunale bygninger," siger Morten Slotved, der er glad for at medvirke i artiklen.
"Det er godt med et fokus globalt set, hvordan vi bruger ressourcer og optimerer miljøet. Det er vigtigt, at samfundet har taget holdning til at gøre det rigtige," mener Morten Slotved.

Formand for Nordforbrænding og borgmester Morten Slotved(C) er glad for, at der kommer et internationalt fokus på Danmark og Hørsholms måde at håndtere affald på. Her i interview med journalist Elisabeth Rosenthal fra The New York Times. Foto: Jacob Damkjær.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.