Hvis denne superligaklub vinder DM, lover Stig Tøfting endnu en lang travetur

Tipsbladets nye fodboldkommentator og AGF-legende vil udføre en ny 'Stig-mino', hvis en særlig superligaklub vinder DM.

Artiklens øverste billede
Stig Tøfting er klar til endnu en gåtur, hvis FC Nordsjælland vinder DM-guld i år. Foto: Kasper Heden Andersen/Ritzau Scanpix

318 kilometer. Så langt er der ifølge Krak fra Aarhus til Farum. Hvis man vel at mærke tager bilen ned over Fyn. Det vides endnu ikke, om AGF-legenden og fodboldekspert, Stig Tøfting, vil gå hele den vej, hvis han taber sit nye væddemål: 

En gåtur fra Aarhus til Farum. 

I sin første klumme for Tipsbladet, der bærer titlen ’Hold kæft, jeg er til grin!’, lægger han sig fladt ned i forhold til sine forudsigelser om FC Nordsjælland. 

Som ekspert på Viaplay pegede han inden Superligaens sæsonstart, at Farum-holdet ville rykke ud, hvilket ikke helt kom til at holde stik, eftersom holdet i øjeblikket indtager en førsteplads med et forspring til nærmeste forfølger på tre point.

»Skulle det nu alligevel ende med, at mit nedrykningstruede hold fra FCN ender med at blive danske mestre, så skal jeg nok tage traveskoene på, hoppe i FCN’s kampuniform og tage vandreturen fra Aarhus til Farum. Her popper jeg så en magnum-champagne sammen med Flemming Pedersen (tidligere FC Nordsjællands træner og nuværende teknisk direktør, red.) og Johannes Hoff Thorup (FC Nordsjællands nye 33-årige cheftræner, red), hvis han da er gammel nok til alkohol…,« skriver Tøfting i klummen.

Det er ikke første gang, at Stig Tøfting sætter en længere gåtur på spil. Tidligere har han både gået til Herning og til Flensborg, hvor gåturene blev døbt ’Stig-minoen’ - en pendant til den legendariske pilgrimsvandring, ’Caminoen’. 

Det taler vi om lige nu. Modtag vores nyhedsbrev for at få dagens østjyske tophistorier. Klik her, indtast din mailadresse og tilmeld dig.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.