Ridehaller lukket

To ridehaller lukket af frygt for 200 rytteres sikkerhed.

Artiklens øverste billede

Ridehal B og C i Slangerup-Lynge Rideklub genlyder normalt af vrinsken og glade børnestemmer, men siden januar måned har hallerne været rungende tomme.
Frederikssund Kommune har nemlig besluttet at udstede et påbud til Slangerup-Lynge rideklub om, at lukke de to haller for al brug.
Påbuddet kommer i kølvandet på en undersøgelse, hvor kommunens ingeniør har regnet på muligheden for sammenstyrtning af ridehallerne, og i sin konklusion anbefaler kommunen at lukke hal B og C.
Rideklubben fik i starten af november måned sidste år erstattet et gammelt letvægter stålpladetag med et letvægter eternittag, der var mere end 10 kg. tungere pr. kvm. end det tidligere tag.
Men det var først, da et bekymret medlem af rideklubben kontaktede Frederikssund Kommune med spørgsmålet om, hvorvidt den knap 40 år gamle ridehal kunne bære det nye tungere tag uden risiko for sammenstyrtning, at der blev sat spørgsmålstegn ved sikkerheden omkring det nye tungere eternittag.
Det er nu op til rideklubben, at fortælle kommunen, hvordan man igen vil gøre det sikker for de omkring 170 rideskoleelever, deres forældre og cirka 30 handicappede ryttere at ride i hal B og C
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra rideklubben til denne udgave af Lokalavisen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.