Lokal forening støtter Haiti
Rotary Hørning-Hasselager er en lille klub på 19 medlemmer. I Rotary vægtes velgørenhed højt, og nu er der hjælp på vej fra Hørning til Haiti
Han ligner ikke en præsident, den 60-årige Viggo Ottesen, i sin grå sweatshirt med firmatryk og arbejdsbukser. Men det er han. Viggo er præsident for den lille lokale Rotaryafdeling i Hørning-Hasselager, og han brænder for arbejdet. Lige nu er der fokus på Haiti.
"Det er forfærdeligt, det der er sket på Haiti. Og vi vil rigtig gerne hjælpe. Vi sender, som mange andre Rotaryklubber, en shelterbox afsted. En shelterbox er en færdigpakket minicontainer, som indeholder et telt, der kan huse 10 personer samt vandbeholdere, termotøj, vandrensningstabletter, værktøj og komfur med kogegrej," fortæller Viggo, som har været med i den lokale Rotaryklub siden opstarten i 1994.
Vi er for alle
Nogle mennesker ser Rotary som en lukket loge, men sådan er det ikke, ifølge Viggo Ottesen.
"Vi er en forening, der arbejder med velgørenhed. I vores lille lokale klub mødes vi en gang om ugen, og alle, der brænder for at være med, kan tage kontakt til os, men man skal dog indstilles for at være med. Og vi er åbne for både kvinder og mænd," smiler præsidenter, som godt kender de mange, forskellige forestillinger om, hvad Rotary er.
Lokalt har klubben blandt andet støttet plejehjemmet og en lokal borger, som er ramt af AIDS.
Fakta om Rotary
Der findes 280 klubber i Danmark og ca. 1,2 millioner Rotarianere på verdensplan
Rotary arbejder blandt andet med forebyggelse af polio, som næsten er udryddet nu.
Du kan læse meget mere om Rotary på www.rotarynyt.dk