Jeg er bare en lille købmand

Martin Kruse fra Rema 1000 i Dagmar Centret savner information om City Centret, men er klar til at kæmpe for forretningen og de 12 ansatte

Artiklens øverste billede

Usikkerheden hænger tæt over det lille torv i Dagmar Centret i Skanderborg denne formiddag.
Bygningen af det nye City Center kaster mørke skygger, allerede inden gravemaskinerne er sluppet løs, for hvad med parkeringsmuligehederne. Hvad med kunderne, når byggeriet går i gang?
Købmand Martin Kruse, der i to et halvt år har drevet Rema 1000 i Dagmar Centret indrømmer gerne, at han har det dårligt med situationen.
"Alle mine kunder parkerer jo nede bag forretningen, og jeg er da spændt på, hvor meget der lukkes af, når nu byggeriet går i gang. For hvad med adgangsvejene for leverandører og kunder? Lukker de helt af, bliver det svært at drive forretning. For kan folk ikke komme tæt på, så de let kan fylde deres biler, er der kun "kurvekunderne" tilbage, og det er ikke nok til at vi kan drive forretning," siger Martin Kruse.
Manglende information og et forgæves forsøg på at liste garantier ud af kommunen har ikke ligefrem sendt optimismen i vejret, men kæmpes, det skal der.
Martin Kruse:
"Det kan være, det bliver godt, men lige nu ser det mest ud til, at det bliver skidt. Betyder det her, at omsætningen halveres, må jeg lukke, men vi giver ikke op på forhånd. Vi arbejder videre, kæmper og ser, hvad der sker."
"Nogle har opsagt deres lejemål, men det hjælper jo ikke ligefrem, hvis butikker kommer til at stå tomme, så selv om fremtiden lige nu ser lidt dyster ud, håber jeg, vi kan køre det her igennem. Det skylder jeg kunderne og mine 12 ansatte. Og så glæder jeg mig over, at der er 100 procents opbakning fra Rema 1000. De hjælper alt det, de kan, og det er rart. Jeg er jo bare en lille købmand," siger Martin Kruse.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.