Louise Colding vil i Folketinget

Gruppeformanden for den socialdemokratiske byrådsgruppe, Louise Colding Sørensen, vil forsøge at blive folketingskandidat. Dermed er der nu udsigt til kampvalg om posten.

Artiklens øverste billede

FOLKETING: "Jeg stiller først og fremmest op for at ændre på tingene". Sådan lyder ordene fra Louise Colding Sørensen, da hun forklarer, hvorfor hun nu har valgt at stille op som en mulig folketingskandidat. Hun er gruppeformand for den socialdemokratiske byrådsgruppe, men vil gerne i Folketinget. Den socialdemokratiske kandidat i Hillerød-Gribskov-kredsen lige nu er Lone Møller. Hun har dog bebudet, at hun ikke opstiller til næste valg. Derfor er kredsen lige nu ledig. Michael Lemberg, der er tidligere byrådsmedlem i Hillerød Kommune, har allerede meddelt, at han forsøger at blive valgt. og det er det, der nu får Louise Colding Sørensen til at meddele, at hun også er kandidat. Louise Colding Sørensen fortæller, at hun tidligere blev spurgt om hun var interesseret i at være kandidat, da der blev en plads ledig i Helsingør-kredsen. På det tidspunkt syntes hun dog ikke, at hun var klar. Det er hun nu, forklarer hun, men understreger også, at beslutningen også hænger meget sammen med at det den kreds, hvor hun er født og opvokset, der nu bliver ledig. Det er de socialdemokratiske partiforeninger i Hillerød og Gribskov, der sammen skal indstille en kandidat. Hvordan proceduren er ligger endnu ikke fast, men der bliver sandsynligvis tale om en urafstemning mellem de opstillede kandidater. Ud over Louise Colding Sørensen og Michael Lemberg kan der også komme andre kandidater. Louise Colding Sørensen har på forhånd børne og ældre-området som to store mærkesager. Hun har blandt andet en baggrund som institutionsleder i både Helsinge og Hillerød Kommune. Michael Lemberg blev som førstesuppleant byrådsmedlem, da Nick Hækkerup trådte ud af byrådet for at blive folketingsmedlem. Han er blandt andet ekspert i Facebook, og peger i følge Frederiksborg Amts Avis også netop på muligheden af blive socialdemokraternes IT-ordfører på Christiansborg. Lone Møller har været socialdemokratiske byrådskandidat i Hillerød-kredsen siden 1987. Hendes afløser udpeges formentlig i slutningen af februar eller begyndelsen af marts.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.