Billetpenge bruges på træer til Vietnam
SMS-kunder donerer 363.622 træer til Vietnam
Gennem hele december har hovedstadens trafikselskaber øremærket to kroner for hver solgt SMS-billet til et kystsikringsprojekt i Vietnam. Indsamlingen betyder nu, at der nu bliver plantet 363.622 mangrovetræer, der skal beskytte mod stormflod og oversvømmelse.
SMS-billetten blev indført i hovedstadsområdet for knap et år siden, og den er hurtigt blevet populær hos bus-, tog- og metrokunder.
En million billetter
I SMS-billettens første år i hovedstaden er der i alt blevet købt mere end én million SMS-billetter.
"Flere og flere vælger at springe billetkøen over ved at købe en SMS-billet via få indtastninger på mobiltelefonen. December var med 181.811 solgte SMS-billetter den måned med flest solgte billetter, og det skyldes formentlig ud over julehandelen, at flere brugere af den kollektive trafik har valgt at støtte projektet i Vietnam," siger Maj Trige Andersen, projektleder i Metroselskabet.
Mangrovetræerne er med til at beskytte en udsat kyststrækning mod stormflod og oversvømmelse.