Trafikselskab erkender problemer med påkørsler i Nimtofte: Vil ikke længere betjene busstoppested, når der holder biler

De lokale bilejere i Nimtofte er alt for ofte i karambolage med de lyseblå rutebiler. Nu skal der gøres noget ved problemet.

Artiklens øverste billede
Borger i Nimtofte Alexander von Rossen Helleskov måtte torsdag morgen konstatere, at Arrivas bus endnu engang havde været i karambolage med hans bil. Denne gang så voldsomt, at bilen ikke kunne køre til værkstedet. Nu vil Arriva ikke længere betjene busstoppestedet, hvis der holder biler i p-båsene. Privatfoto.

Trafikselskabet Arriva erkender nu, at der er store problemer med gentagne påkørsler af parkerede personbiler i Nimtofte. 

Flere borgere i Nimtofte er således ved at være gevaldigt frustrerede over at komme ud til skadede biler, når rute 214 har været igennem byen. 

I nogle tilfælde til biler, der er så hårdt medtaget, at de ikke engang kan køres til værkstedet efterfølgende. 

Det er Arriva, der betjener ruten, og efter Adresseavisen har forholdt selskabet de oplevelser, som nogle af borgerne har haft, tager Arriva nu nye skridt for at forhindre fremtidige skader. 

Problemet med påkørslerne opstår således, fordi der ved bussens stoppested også er optegnet parkeringsbåse til personbiler. Det efterlader ikke meget plads, når busserne skal ind i lommen, og her sker påkørslerne.

»Vores ansvar«

Det er Syddjurs Kommune, der har etableret parkeringsbåsene inde i buslommen, og allerede i december sidste år var Arriva i kontakt med kommune for at få fjernet båsene. 

Indtil videre er det dog kun parkeringsskiltene, der er fjernet, så bilister med rette fortsat er i god tro, når de parkerer i båsene. Derfor vil Arriva ikke længere betjene stoppestedet, hvis der holder personbiler parkeret. 

Det fortæller communication manager hos Arriva Thomas Fog-Petersen.

»Stoppestedet har hele tiden været der, men så dukkede p-pladserne pludselig op. Nu har vi været i dialog med kommunen igennem et stykke tid, men det her problem fortsætter. Hvis vi bare kigger et par uger tilbage, er det sket flere gange, at en bil er blevet påkørt. Vi kan ikke leve med, at vi skrammer biler gentagne gange i de samme situationer. Hverken for bilejerne eller for os selv, for det er også en bekostelig affære at få skrammer på busserne. Nu har vi informeret Midttrafik, som er trafikselskab i området, at vi ikke betjener det her stoppested, hvis der er parkeret biler,« siger Thomas Fog-Petersen.

Vil det sige, at I mener, det er Syddjurs Kommune, der har et problem her?

»Nej, det er selvfølgelig ikke kommunens problem. Det er jo vores ansvar, når det er vores bus, der rammer en parkeret bil, uanset hvordan det sker. Det skal der ikke være tvivl om, og det skal vi selvfølgelig reagere på, og derfor har vi taget det her skridt nu.« 

Adresseavisen har forsøgt at få en kommentar på situationen fra Syddjurs Kommune. Det er dog endnu ikke lykkedes. 

Det taler vi om lige nu. Modtag vores nyhedsbrev for at få dagens østjyske tophistorier. Klik her, indtast din mailadresse og tilmeld dig.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.