Ambulancereddere har fået nok af Vibeke Storm
Reddere nedlægger arbejdet i protest
100 ambulancereddere i Region Hovedstaden har nu fået nok og stopper torsdag morgen arbejdet i en time efter kritik fra regionrådsformand i Region Hovedstaden Vibeke Storm Rasmussen (S) og regionens akutchef, Freddy Lippert.
"Vi har fået nok af Vibeke Storm Rasmussen og Freddy Lipperts løgne. Sandheden er, at der mangler ambulancer i Region Hovedstaden til de akutte opgaver - både dem med og uden ambulanceudrykning. At sige at problemerne efter 1. september er reddernes og alarmcentralens skyld er simpelthen under bæltestedet«, siger paramediciner fra Københavns Brandvæsen, Thomas Brücker, til
B.T.
Fra klokken 8-9 torsdag morgen nedlægger de omkring 100 mand i Københavns Brandvæsens ambulancestyrke arbejdet for at holde fagligt møde. De mener, at Vibeke Storm Rasmussen og Freddy Lippert har forsøgt at fraskrive sig ansvaret for de langsomme ambulanceudrykninger i Region Hovedstaden.
1. september skar Region Hovedstaden 90 ambulancer ned til 47. Københavns Brandvæsen betjener i alt fire af Region Hovedstadens anbulancer ambulancer.
Vil have møde
Vibeke Storm Rasmussen har nu bedt Københavns Kommune, der er operatør på området, om et møde.
"Vi har noteret os, at Københavns Brandvæsens ambulancereddere holder fagligt møde torsdag morgen kl. 8-9. Der er en række problemstillinger, som jeg gerne vil drøfte med Københavns Kommune, som er operatør på området. Derfor vil jeg bede om et møde mandag," siger regionsrådsformanden i en pressemeddelelse.