Gå det nye år i møde i Nationalpark Mols Bjerge
Der er mulighed for god motion, et glas champagne og forhåbentlig en flot solnedgang, når Fodslaw Ebeltoft inviterer til en gåtur i Mols Bjerge torsdag 31. december.
Starten går fra Sølballegård, og derefter følger deltagerne de bugtede grusveje og stier ind i Mols Bjerge. Turen går gennem den afvekslende natur med tæt skov og åbne hedebakker med vidt udsyn over Mols-landets kyst.
"Vi slutter af på Trehøje, hvor vi forhåbentlig ser solen gå ned over Knebel Vig og Århus kl. ca. 15.50, mens vi nyder et glas champagne," siger formand for Fodslaw Ebeltoft, Uffe Petersen.
Udsigt over Molslandet
Trehøje er med sine 127 meter det næsthøjeste punkt i Mols Bjerge. De tre store bronzealderhøje har givet navnet til området, der rummer en gruppe på i alt 22 gravhøje. Fra toppen er der vid udsigt ned langs Jyllands kyst, over Molslandet og nordpå over Ebeltoft til Hjelm og Jernhatten
Alle er velkomne til at deltage i den stemningsfulde tur på omkring fem kilometer. Starten går nytårsaftensdag kl. 14.30. Det koster 10 kr. at deltage.