Flere ansatte i ældreplejen udsættes for vold
Hver 10. medarbejder i ældreplejen i Århus udsættes for vold hver måned. På et demensplejehjem er det hver anden.
Skub, slag og spark er ikke noget særsyn på de århusianske plejehjem. Og det er medarbejderne, det går ud over. På en måned udsættes 9 pct. af medarbejderne i ældreplejen for fysisk vold, og 13 pct. bliver truet.
Særligt stort er problemet på Caritas, hvor 52 pct. udsættes for vold i løbet af en måned, mens 59 pct. trues. Det skriver JP Århus.
Det viser den seneste arbejdsmiljørapport for ældreområdet, som bl.a. har målt forekomsten af »krænkende adfærd«.
Ifølge Marian Popp, arbejdsmiljøkonsulent i Sundhed og Omsorg, Århus Kommune, opstår volden ofte, når de ældre føler, at personalet kommer for tæt på.
»Folk reagerer typisk, når man går ind i deres intimsfære, f.eks. bader dem eller udfører nedre hygiejne,« forklarer hun.
Også når de ældre flyttes rundt, f.eks. op af sengen, kan der opstå problemer.
Kilden til vold er ofte ældre, som lider af demens.
»Det er svært at forklare dem, hvorfor de skal vaskes eller flyttes,« siger Marian Popp, som bemærker, at man ikke kan løse problemet ved at undlade at give de ældre bad.
»Så er vi jo ude i omsorgssvigt," siger hun til JP Århus.