Julebanko på Tagdækkervej
I mandags blev der afholdt julebanko på bo, rehabiliterings og aktivitetstilbuddet på Tagdækkervej nr. 10 i Hammel.
Gennem de sidste tre måneder har borgere og personale fra aktivitetstilbuddet på Tagdækkervej samlet sponsorgaver ind ved forskellige butikker i Hammel. Der har været stor opbakning blandt de forskellige forretningsindehavere. Arrangementet trak da også fuldt hus i det store fællesrum.
”Idéen med denne nye tradition er at samle borgerne om sociale aktiviteter. Men også de pårørende drager stor gavn af disse arrangementer, da de møder og lærer hinanden at kende, og derigennem får skabt et netværk med folk, der er i samme situation som dem selv. Julen er en god tid at have mange bekendtskaber i, specielt hvis tiden kan være lidt svær. Vi håber på at skabe et forum for de pårørende, hvor de kan benytte sig af hinandens viden og støtte,” fortæller Søren Hejesen og Marianne Fog Martinsen, der begge arbejder på Tagdækkervej. De fortsætter:
”Som personale i aktivitetstilbuddet føler vi, arbejdsglæden stige, når vi kan synliggøre et positivt resultat af vores indsats. Det har bl.a. dette arrangement gjort, og vi retter en stor tak til de forskellige forretninger, der har gjort det muligt for os.”