Jørgen Hvidemose bliver løsgænger

Jørgen Hvidemose forlader den socialdemokratiske gruppe i kommunalbestyrelsen i Egedal Kommune og bliver socialdemokratisk løsgænger

Artiklens øverste billede
Hvidemose går ud af den socialdemokratiske gruppe

Den socialdemokratiske gruppe får nu et medlem mindre i den nye kommunalbestyrelse i Egedal. Jørgen Hvidemose meddeler i en pressemeddelelse, at han træder ud af gruppen. Han skriver blandt andet: ”Helt afgørende i Socialdemokratiet er begrebet - fællesskab. Vi havde i valgkampen annoncer i aviserne, der fortalte om dialog, åbenhed og forebyggelse, men internt oplever jeg det ikke. Op til valgnatten havde vi ingen drøftelse haft om strategi, hvilke udvalg vi skulle gå efter, eller hvilke mærkesager, der skulle fremmes. Jeg deltog i hvert fald ikke i nogen drøftelser. Jeg deltog ikke i nogen åben dialog,” skriver Jørgen Hvidemose og fortsætter: Vi havde ingen drøftelser om, hvad vi skulle gå efter af poster i forhold til den enkelte, hvis vi blev valgt. Formand og spidskandidat kørte deres eget løb. Når man ikke er interesseret i min mening, så kan jeg selvfølgelig ikke se, hvorfor jeg så skal være med i gruppen.” ”På valgnatten skriver formanden og gruppeformanden under på en konstitueringsaftale uden, at jeg havde deltaget i nogen drøftelse. Det står ellers helt klart i partiets love: ”Det er de valgte medlemmer, der tager stilling til, hvad der skal ske”. De to tiltog sig altså en kompetence, de ikke havde,” fortæller Jørgen Hvidemose.

Udvalg og formænd

”Vores forhandlere ønsker sig formandsposter i planudvalget, familieudvalget og børn og unge udvalget. Det var ikke noget. Vi i fællesskab havde drøftet. Men – vi fik så de tre formandsposter. Så skulle man forvente, at gruppen skulle samles og drøfte, hvem der skulle besætte de tre formandsposter. Men – nej. Jeg kunne til min forbløffelse læse i avisen, hvem der skulle have dem. Dette har for mit vedkommende slået hovedet på sømmet. ”Går jeg så fra gruppen, fordi jeg ikke fik en formandspost, vil nogen måske tænke. Nej – det kan faktisk ikke engang jeg selv vide, for vi har ikke haft nogen drøftelse af dette – selv om lovene siger, at det skal besluttes i fællesskab,” skriver altså Jørgen Hvidemose. Hvidemose noterer i pressemeddelelsen, at gruppeformand Ib Sørensen "gav familieudvalget til sin datter Vicky Holst Rasmussen og formanden formandsposten i børnudvalget til Marianne Røgen (gift med partiets formand Kim Røgen). "Det får mig altså til at tænke på nepotisme," skriver Hvidemose. Vi arbejder i øjeblikket på en kommentar fra den socialdemokratiske gruppeformand Ib Sørensen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.