Indvandrere bør holde dansk jul
Radikal politiker med indvandrerbaggrund opfordrer indvandrerfamilier til at fejre jul på dansk
Et stigende antal indvandrer familier med små børn holder dansk jul, de køber juletræ, pakker og pebernødder, og det gør det, for at give deres børn en god dansk jul oplevelse.
Det siger Hakima Lasham Lakhrissi, radikal politiker i Albertslund, der selv har indvandrerbaggrund. Hendes familie kommer fra Marokko.
"Jeg har i flere år anbefalet indvandrere at fejre jul. Både for at hjælpe deres børn med at blive en del af det, de oplever i december i fjernsynet, på gaden og i institutionerne, men også for at støtte deres sociale udvikling", siger Hakima Lasham Lakhrissi.
"Min familie er en af de ressourcestærke familier, som i dag tager traditionen til sig af hensyn til deres børn. Jeg vil også give mine børn en god jul oplevelse, og give dem noget de kan blære sig med, når de møder deres skolekammerater.
Julen er et kæmpe skridt på vejen mod integration. Det er en glad tid, hvor man nemt kan finde ud af at møde hinanden, jul spiler et vigtig roll i, at gøre alle til en del af det sociale fællesskab. Også folk med anden etnisk herkomst", siger Hakima.
"At fejre jul har slet noget at gøre med religion, men den har noget at gøre med tradition, og jeg kan kun være stolt af, at tage juletraditionerne til mig, fordi jeg kan på den måde gør min familie endnu rigere, mange børn blære sig med at har to fædre, og mine børn blærer sig med at har to kulturer og to traditioner - dansk og marokkansk, og de har altid glæder sig til begge traditioner", siger Hakima Lasham Lakhrissi.