Fire drenge krænkede 14-årig pige
Fire 14-årige drenge fra Skovshoved er sigtet for blufærdighedskrænkelse, efter de kildede en jævnaldrende pige, trak tøjet af hende og tog billeder af det med deres mobiltelefoner
Julefreden blev forstyrret lørdag formiddag i en række hjem i Skovshoved, hvor politiet anholdt fire 14-årige drenge for blufærdighedskrænkelse. Drengene blev alle sigtet for at have krænket en 14-årig pige fra deres skole.
Episoden blev først anmeldt i fredags af den 14-årige pige, men den fandt sted torsdag den 3. december.
Her var de fire 14-årige drenge samlet til en kortaften, da de fandt på at ringe efter nogle piger. Kun den 14-årige pige reagerede positivt og kiggede forbi.
På et tidspunkt begyndte drengene at kilde hende, mens de fastholdt hende på gulvet, Først trak de trøjen op over hovedet på hende, mens de tog billeder og filmede hende med deres mobiltelefoner, og så trak de bukserne af hende. Drengene stoppede først deres utérlige og krænkende opførsel, da pigen råbte op. Pigen forlangte dernæst, at de slettede alle billeder og videoklip fra deres mobiltelefoner, men da havde flere af drengene allerede sendt det videre til andre elever på Skovshoved Skole.
Lod sig rive med
Lørdag på politistationen stod de fire drenge så til ansvar for deres opførsel i selskab med deres forældre og en repræsentant fra kommunen.
Efter at være blevet sigtet for blufærdighedskrænkelse blev alle fire drenge afhørt, og de vedstod sig alt. De var godt klar over, at de havde dummet sig.
"De forklarede, at de lod sig rive med af situationen. De kunne godt se, at den omvendte situation ikke ville være rar. Hvis nogen havde taget tøjet af dem, taget billeder af det og sendt billederne til andre", fortæller vicepolitikommissær Finn Duris fra Nordsjællands Politi.
Drengene vil alle få et tiltalefrafald på grund af deres unge alder.
Skovshoved Skole har lagt en orientering om sagen ud på deres intranet.