Fra SKAT: Gør det - og gør det NU
Det er ved at være sidste udkald, hvis der skal rettes i forskudsopgørelsen.
Skattestyrelsen opfordrer alle, der har en skattepligtig indkomst, til at få kigge forskudsopgørelsen efter i sømmene - mens tid er.
Den første udbetaling er på vej - derfor angler Skattestyrelsen på sin Facebook-side til at få styr på tingene.
Årets første udbetaling er snart på vej til mange.
»Men hvis du vil være sikker på at få det rigtige beløb udbetalt i slutningen af januar, så er det nu, du skal tjekke dine fradrag og indkomster på din forskudsopgørelse,« står der i opslaget, der samtidig opridser de vigtigste ting:
Indkomst: Hvis du for eksempel går fra dagpenge til løn - eller omvendt.
Kørselsfradrag: Hvis du forventer at køre mere eller mindre til og fra arbejde.
Rentefradrag: hvis du har optaget nye lån, betalt lån ud, eller renterne på dine lån har ændret sig.
Får Skattestyrelsen oplyst de forkerte tal, kan det resultere i et skattesmæk. Det kan selvfølgelig også betyde det stik modsatte.
Har du ændring, så kan du rette din forskudsopgørelse hos Skattestyrelsen her: www.skat.dk/forskud
jro