Ny cykelcafé er åbnet i Mejlgade
Velofit har åbnet Aarhus' første cykelcafe i Mejlgade - og den er for alle - også dem, der ikke er interesserede i at cykle
caféliv Du må hjertens gerne komme indenfor og drikke en kop kaffe og spise en bolle eller en kanelsnor, også selv om du ikke er iklædt lycratøj og cykelsko.
Sådan lyder det fra ægteparret Nicoline og Thomas Vestergaard Bundgaard og Emil Kessel, der står bag Aarhus' første cykelcafé Velofit i Mejlgade.
Thomas har gennem de seneste fem år kørt Velofit fra Sydhavnsgade, men da trekløveret blev enige om at dele interessen for den gode kop kaffe i hyggelige omgivelser kombineret med deres store passion for cykling, var det helt oplagt at åbne en cykelcafé.
"Selv om det er en cykelcafé, så er det i høj grad et sted for alle. Vi har gode friskbagte boller og kaffe, og det er min fornemste opgave at skabe hyggelige rammer her i caféen. Vi har også lavet et bollekort, hvor man kan købe et klippekort med boller, så man ikke behøver betale for dem hver gang. Vi opbevarer kortet for kunderne, så deraf bollekort," siger Nicoline Vestergaard Bundgaard med et smil.
Hun har sammen med de andre to været på kaffebrygningskursus hos Sigfreds Kaffefabrik i Aarhus, så de kan servere den bedste kaffe for kunderne.
"Vi forsøger at holde vores ting lokale i caféen," siger indehaverne af Velofit.
Fra mægler til cykeltøj
Emil har tidligere været ejendomsmægler, men han trængte til at komme i et andet gear, og da han kendte ægteparret i forvejen, og de fandt ud af, at de delte samme drøm, så var han klar til at springe ud i sit nye eventyr.
Det er tanken, at han blandt andet skal stå for at arrangere cykelture, mens Thomas tager sig af selve den professionelle bike-fit-del. Det betyder, at han vejleder cykelryttere i at sidde rigtigt på cyklen, forebygge skader og i det hele taget optimere deres måde at cykle på.
"Det her sted skal være et moderne klubhus, hvor cykelryttere kan komme ind før og efter, de har været ude på tur," siger Emil Kessel, og Nicoline supplerer:
"Det skal være hyggeligt og rart, kombineret med det rå cykling, og der er plads til alle. Vi har for eksempel lige haft en mødregruppe forbi."
Terrasse til sommer
Selv om caféen lige er åbnet, har trekløveret allerede gang i en udvidelse af stedet. I gården bag caféen er det nemlig planen, at der skal laves en stor terrasse, hvor man hele dagen kan sidde og nyde solen. Samtidig bliver der mulighed for at vaske sin cykel, stå og skrue lidt i den og samtidig hygge sig med en kop kaffe.
"Vi dropper to af vores p-pladser og laver en træterrasse. Cykelrytterne får mulighed for at låse deres cykler her og tage sig et hvil, mens de nyder solen og kaffen. De kan få lov til at komme ind i caféen i cykelsko, mens der også er plads til alle andre her. Der er ingen dresscode," lyder det fra ægteparret.