Debat: Turismen er i fremmarch i Norddjurs

Artiklens øverste billede

DEBAT Det var en historisk varm sommer i år.

Århus Stiftstidende bragte den 20. oktober et indlæg med en oversigt over turist-overnatninger i Østjylland i juni, juli og august i 2017 og 18. Det fremgik, at trods den fantastiske sommer i 2018 faldt antallet af turist-overnatninger i Østjylland samlet set med 2%.

For Norddjurs Kommune så det dog ikke så skidt ud. Vi havde samlet set en stigning på 7%, hvor Syddjurs til sammenligning havde en tilbagegang på 7% og Aarhus på 5%.

Med hensyn til udlejning af østjyske sommerhuse var nedgangen drastisk flere steder. Her handler det især om, at der mangler sommerhuse til udlejning. I Horsens var nedgangen 46%, i Skanderborg 29% og i Syddjurs 12%. Men i Norddjurs var nedgangen kun 5%. Det skyldes specielt, at der de seneste år er bygget mange nye sommerhuse til udlejning på nordkysten af Djursland. I 2005 gav et landsplandirektiv nemlig tilladelse til udstykning af i alt 723 sommerhusgrunde ved Bønnerup Strand, Fjellerup Strand og Gjerrild Nordstrand. Det kan vi nu mærke resultaterne af.

Den varme 2018 sommer var optimal for både camping og sejlerlivet. I Norddjurs har vi således også haft en imponerende fremgang på hele 35% i vore lystbådehavne, hvor både Anholt, Bønnerup og Grenaa er gode spillere på banen. Syddjurs havde til sammenligning en tilbagegang på 7%. På camping delen tegner Norddjurs sig for en fremgang på 7%. Syddjurs her på 8%, mens Aarhus har en tilbagegang på 6%.

Med hensyn til overnatninger i Hoteller og feriecentre har Norddjurs haft en mindre tilbagegang på 1%. Men betragtelig mindre end flere andre kommuner i Østjylland, hvor Syddjurs tegner sig for 12%, Horsens for 26% og Aarhus for 7%.

Set under et har Norddjurs klaret sig ret så flot sammenlignet med den generelle nedgang i turist-overnatninger i Østjylland. Det er jeg bestemt meget tilfreds med og stolt over.

Vi kan gøre det endnu bedre og det skal vi arbejde videre på. Men tallene viser, at turismen er i fremmarch i vores natur-, kultur- og oplevelsesrige Norddjurs. Der er et rigtig godt fundament at bygge videre på.

Velkommen til Norddjurs – til både gamle og nye turister. Vi tager godt imod jer.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.