50.000 kr til Grundejer-foreningen Østervang

Friluftslivet får tilskud til 28 projekter i Region Midtjylland. Heriblandt tilskud til en handicapvenlig bade- og kajakbro i Lyngsbæk

Artiklens øverste billede
Friluftsrådet har i september bevilliget 13 millioner kroner fra Udlodningsmidler til Friluftsliv til 127 projekter over hele landet. Blandt de heldige er Grundejerforeningen Østervang i Lyngsbæk. Foto: Friluftsrådet

LYNGSBÆK Friluftsrådet har i september bevilliget 13 millioner kroner fra Udlodningsmidler til Friluftsliv til 127 projekter over hele landet.

I Region Midtjylland har 28 projekter fået tilskud på i alt 2,4 millioner kroner.

Blandt modtagerne er Grundejerforeningen Østervang i Lyngsbæk, der har fået et tilskud på 50.000 kroner til etablering af en handicapvenlig bade- og kajakbro ud for grundejerforeningens fællesareal på stranden på Kystvejen 30. Broens formål er at lette badegæsters adgang til vandet.

I december 2017 fik ansøgeren, NBC Marine, på vegne af ejer af grundejerforeningen Østervang tilladelse til af Syddjurs Kommune til at opføre broen.

Der er ansøgt om tilladelse til etablering af badebro af typen EB Bro, der går 50 meter ud i vandet. Broen vil blive udført i aluminium med et dæk af træ. Broen vil få en bredde på max. 1,5 meter og have en mindre platform og badetrappe yderst. "Det er skønt at se de mange små og store initiativer, der blomstrer rundt omkring i landet. Det viser, at natur og friluftsliv er noget der betyder rigtig meget i lokalsamfundene, og vi er glade for, at vi med Udlodningsmidler til Friluftsliv kan hjælpe projekterne på vej," siger Jan Ejlsted, direktør for Friluftsrådet, i anledning af udlodningen. Der er givet tilskud til projekter i store dele af landet. I 66 af landets kommuner har et eller flere projekter fået tilskud.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.