Rådhusklokkerne ringer på fredsdagen

FN's internationale fredsdag, 21. september, markeres med klokkeringning i Ebeltoft

Artiklens øverste billede
Det Gamle Rådhus i Ebeltoft blev bygget i 1789 og er en af Ebeltofts største turistattraktioner, der hvert år lægger hus til et stort antal borgerlige vielser. På fredag vil rådhusklokkerne ringe i anledningen af den intnationale fredsdag. Pressefoto

EBELTOFT I år er det Det Europæiske År for Kulturarv, og i den anledning har Tyskland opfordret alle lande i Europa til at deltage i et arrangement på FN's internationale fredsdag.

Der lægges op til, at alle Europas klokker skal lyde kl. 18 til 18.15 med det formål, at alle skal mindes 100-året for afslutningen på 1. verdenskrig og starten på 30-års krigen i 1618 og dens afslutning i 1648.

Slots- og Kulturstyrelsen har sendt en opfordring til landets kommuner og kirker om at medvirke i den klingende markering med ringning fra såvel kirker som rådhuse med klokketårne, og Syddjurs Kommune deltager i begivenheden med klokkeringning fra Det gamle Rådhus midt i Ebeltoft fredag d. 21. september.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.