Peter Viskinde udstiller i Søften Kultur- og Idrætscenter
22.-23. september byder man på 'Kunst i Favrskov' med masser af kulturelle indslag
arrangement Når Lions Club Hinnerup, Kunstudvalget for Favrskov og Kulturelt Samvirke Favrskov 22.-23. september byder på kunstudstilling i Søften Kultur- og Idrætscenter, er det faktisk syvende gang, de tre organisationer arbejder sammen for at skabe en unik udstilling.
De tre første år foregik det på Kollerup Gods under navnet Kunst på Godset. Siden da, er der kommet rigtig mange nye kunstnere til fra hele landet og det er nu fjerde år, udstillingen finder sted i Søften Kultur- og Idrætscenter.
Udstillingen begynder lørdag 22.september med en fernisering, hvor formanden for kultur- og fritidsudvalget Steen Thomasen åbner.
Kor og et lille glas
Efter åbningen er det lykkedes at få forfatteren, kunstkenderen og idéhistorikeren Lars Morell til at holde et indlæg, hvorefter Hinnerupkoret, dirigeret af unge Jens Ginge Skov, synger.
Derefter bydes på et lille glas fra Skjold Burne i Hadsten.
Spændvidden i de udstillende kunstnere går fra landmandskonen fra Hvorslevgaard ved Ulstrup, keramikeren Irene Søgaard, der har været med fra begyndelsen på Kollerup Gods og en af de nye, Peter Viskinde, som man kender som en fremragende musiker, men som også er en glimrende maler.
De kan begge opleves til Kunst i Favrskov sammen med 42 andre kunstnere fra nær og fjern.
Undervejs kan man også slappe af med en kop kaffe i musikcafeen.
En af kunstnerne, skulpturen Mogens Mønsted har været med siden starten i Søften. Han spiller også tværfløjte og har lovet at tage fløjten med til et lille indslag i cafeen lørdag kl. 14
Kl. 15.30 kommer sangerinden Katcha Højegård med Sct. Hans Trioen og giver musik til eftermiddagskaffen.
Prikkede messingblæsere
Om søndagen er der kl. 15 et indslag med 'De prikkede Messingblæsere', som er lokale børn., der spiller på messing instrumenter. De dirigeres af Michelle Søndergaard Knudsen, der også har været initiativtager til orkestret.
Entré 40 kr. Børn under 16 år gratis adgang.
jesl