Nyt kryds ved Eskelundsvej
Arbejdet med den forbedrede vejforbindelse til Aarhus Havn betyder ændringer af trafikforhold ved Eskelundvej
I forbindelse med byggeriet af den nye vejforbindelse til Aarhus Havn er arbejdet med at forbelaste jorden langs Åhavevej nu nået til området omkring Eskelundvej, og store sandbunker skal placeres på den eksisterende Eskelundvej og Brabrandstien. Indkørsel til Eskelundvej fra krydset Åhavevej/Bjørnholms Allé/Eskelundvej bliver derfor lukket fra slutningen af august 2011.
For at trafikanter fortsat skal kunne køre til Eskelundvej, etableres et midlertidigt lyskryds i nærheden af det eksisterende.
Det nye lyskryds ind til Eskelunden bliver koordineret med det eksisterende lyskryds ved Bjørnholms Allé, så trafikken kommer til at køre optimalt på Åhavevej. Det betyder, at biler og cykler ikke kommer til at holde for rødt begge steder, når man kommer kørende ad Åhavevej.
Ved det nye kryds kan cyklister og fodgængere krydse Åhavevej og komme ind til Brabrandstien.
For at mindske generne for trafikanterne ind og ud ad Bjørnholms Allé bliver adgangen til og fra Åhavevej holdt åben så lang tid som muligt, og det forventes at krydset lukkes i begyndelsen af 2012.