Farver, fantasi og fabeldyr

Når man hænger Line Frøslevs billeder på væggene, er der dømt sjov og ballade. Hun har for nylig færdiggjort en sjov udsmykning på Skejby Sygehus. Ikke bare med firkantede billeder, men med udskårne figurer, der kravler på væggene i Familieambulatoriet og et vægmaleri i Århus Jordmoder Center.

Udover at arbejde som udøvende kunstner er Line netop blevet godkendt som huskunstner af Statens Kunstråd.

I dag klokken 15-17.30 samt lørdag 6. august klokken 11-14 kan interesserede se Line Frøslev arbejde med sine finurlige figurer og hilse på hende hos Galleri Art Expo på Skanderborgvej 107 i Viby. Der vil være farverige drinks, og det er gratis at deltage.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.