Sognepræst takker af efter 36 år

Skt. Johannes Sogn siger farvel til sin præst gennem 36 år, sognepræst Bent Arendt, der går på pension med udgangen af september. Søndag 19. september klokken 10.30 er der afskedsgudstjeneste og efterfølgende reception.

Artiklens øverste billede
Sognepræst Bent Arendt går snart på pension efter 36 års tjeneste.

Bent Arendt blev ansat som præst i Skt. Johannes Sogn i 1985 og stopper nu efter 36 års tjeneste.

»Bent Arendt har gennem 36 år med stort engagement haft sit liv og virke i sognet, hvor han som dygtig teolog og med udsyn, varme og empati har be­rørt menneskers liv og præget kirkens arbejde. Nu er det blevet tid til efter 36 år med kærlighed til bydelen, et utal af gudstjenester, dåb, vielser, begravelser, og det, der ellers følger med, at hænge præstekjolen på knagen og flytte ud af præsteboligen. Som han selv udtrykker det, har det været et job med tusinde forskellige opgaver fra kaffebord til husbesøg til undervisning til gudstjeneste, som langt hen ad vejen er op til samvittigheden, men det grundlæggende arbejde med mennesker og deres liv i glæde og sorg, og det er svært at blive træt af,« siger menighedsrådsformand Lone Weiling i en pressemeddelelse.


Menighedsrådet håber og forventer, at mange vil være med til guds­tjenesten og receptionen efter gudstjenesten. Alle er velkomne, og man kan tilmelde sig på kirkens hjemmeside www.sktjohannes.dk

ksa

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.