Ikke første store gevinst: Aarhusiansk mor skraber sig til halvanden million
Kvinde fra Beder har vundet 1,5 million kroner på et skrabelod.

En kvinde fra Beder i det sydlige Aarhus har umanerligt held i sprøjten, når det kommer til skrabelodder. Særlig Quick Triple Bogstavjagt-lodderne.
Hun har tidligere vundet en stor gevinst på sådan et skrabelod, men tirsdag mundede skraberiet af et lille firkantet stykke papir ud i intet mindre end 1,5 millioner kroner, skriver Danske Spil i en pressemeddelelse.
Skrabeloddet blev købt i SuperBrugsen i Beder, og det er tilsyneladende en lille familietradition sammen med to sønner, der har givet pote.
»Vi skiftes til at købe et lod, hver gang vi ses, og så plejer det at være min mor, der sidder og skraber. Det kan hun godt lide,« siger den ene søn, der bor på Djursland og ligesom sin bror og mor har valgt at være anonyme, til Danske Spil.
Deler gevinsten
Både han og broren var sammen med deres mor, da hun skrabede vinderloddet. Og moren fik sig lidt af et chok, da der dukkede et syvcifret tal frem.
»Hun fik hjertebanken og alt muligt. Først måtte min bror tjekke efter, om den var god nok, og så tjekkede jeg også en ekstra gang. Og den var god nok,« konstaterer medvinderen.
Trioen har købt skrabelodder sammen i ti år, og de har været heldige før.
»Vi har vundet 10.000 kroner engang, men det er mange år siden. Det var også en bogstavjagt. Det plejer altid at være dem, der giver noget. Men 1,5 million kroner, det er mange penge,« fastslår sønnen.
Den store gevinst skal nu deles mellem alle tre på skrabeholdet.
»Vi har i forvejen aftalt, at vi deler alt. Min bror plejer at være god til at huske at købe skrabelodderne, og min mor skraber dem. Så plejer jeg at styre, hvor pengene ryger hen,« fortæller den heldige søn.
ddp