Cirkus i Skørring og Ryomgård
Cirkus Mascot laver forestillinger i sportshaller.

Cirkus Mascot kommer til Skørring 13. september og Ryomgård 14. september med årets nye cirkusforestilling ’Du milde manege’, som spilles indenfor i sportshaller.
»Og vi kommer med cirkus i børnehøjde for hele familien: Levende underholdning med dygtige artister, dejlige dyr og den sjoveste klovn,« lover cirkusdirektør Daniel Deleuran i en pressemeddelelse.
Da covid-19 situationen endnu ikke har gjort det muligt for cirkus at tage på telt-turné igen, har cirkus besluttet at rykke alle forestillingerne ind i lokale idrætscentre mv.
I år besøger Cirkus Mascot kun 29 byer og spiller i alt 32 forestillinger fra 3. september til 3. oktober.
Artist i verdensklasse
Et af forestillingens absolutte højdepunkter er ifølge cirkusdirektøren komikeren og akrobaten, Lui Nereus, fra Ungarn.
Lui er en frisk ung mand på 70+ og ikke spor bleg for at kravle helt op i toppen af en lygtepæl på sin helt egen komiske facon.
gs